Front-end

Fluent UI – Tworzenie nowoczesnych interfejsów zgodnie ze stylem Microsoftu

Fluent UI, zaprojektowany przez Microsoft, to zestaw narzędzi do tworzenia nowoczesnych interfejsów użytkownika. W naszym dzisiejszym tekście przyjrzymy się, jak technologia ta pomaga projektantom i deweloperom tworzyć intuicyjne, estetycznie atrakcyjne aplikacje. Przedstawimy również praktyczny przykład użycia Fluent UI w realnym projekcie Microsoftu.

04 cze 2025

Fluent UI to otwarty system projektowy i zestaw bibliotek komponentów opracowany przez Microsoft. To zbiór narzędzi, który umożliwia tworzenie spójnych, dostępnych i atrakcyjnych interfejsów użytkownika. Fluent UI korzysta z zasad Fluent Design System, czyli filozofii projektowania Microsoftu skupiającej się na prostocie, intuicyjności i spójności międzyplatformowej.

Jako projekt open-source (MIT), rozwijany aktywnie na GitHubie, daje deweloperom nie tylko gotowe rozwiązania, ale także możliwość współtworzenia jego rozwoju. Dzięki temu pozostaje na bieżąco z najnowszymi trendami w designie i front-endzie.

 

Podstawowe elementy Fluent UI: Komponenty, ikony i stylizacje

Kluczowymi elementami Fluent UI są komponenty, ikony i stylizacje.

  • Komponenty Fluent UI to predefiniowane elementy interfejsu, takie jak przyciski, pola tekstowe, listy, menu czy okna dialogowe. Występują w bibliotekach dla Reacta (obecnie v9), jako Web Components, w wersjach mobilnych (React Native) i natywnych (Android/iOS).
  • Ikony Fluent UI to skalowalne symbole zaprojektowane tak, aby zachować spójność z designem Microsoftu i poprawiać czytelność aplikacji.
  • Stylizacje opierają się na tzw. design tokens – czyli semantycznych zmiennych (np. kolorów, odstępów, typografii), które pozwalają łatwo dostosować wygląd aplikacji do brandingu i wspierać różne motywy (np. tryb jasny/ciemny).

 

Powiązane usługi

Fluent UI dzisiaj: implementacje i ekosystem

Fluent UI to nie tylko jedna biblioteka, ale cały ekosystem implementacji:

  • @fluentui/react (v9) – najnowsza wersja komponentów dla Reacta, z naciskiem na wydajność, dostępność i łatwość tematyzacji.
  • @fluentui/web-components – komponenty oparte na standardzie Web Components, działające w dowolnym frameworku (np. Angular, Vue).
  • Fluent UI React Native – dla aplikacji mobilnych w React Native.
  • Fluent UI dla platform natywnych (Android, iOS, macOS, Windows) oraz eksperymentalne integracje, np. Fluent UI Blazor.

 

Dzięki temu deweloperzy mogą budować spójne doświadczenia niezależnie od platformy i frameworka.

Fluent UI

Fluent UI vs inne frameworki UI: porównanie i analiza

Fluent UI bywa błędnie zestawiany z frameworkami takimi jak React, Angular czy Vue.js. W rzeczywistości pełni inną rolę – jest systemem projektowym i biblioteką komponentów, a nie frameworkiem aplikacyjnym. Dlatego trafniejsze porównania to Material UI (Google), Ant Design czy Chakra UI.

Na tle konkurencji Fluent UI wyróżnia się:

  • naciskiem na spójność z ekosystemem Microsoftu,
  • silnym wsparciem dla dostępności (accessibility),
  • rozbudowanym systemem design tokens,
  • wieloplatformowością (React, Web Components, natywne SDK).

 

Może wymagać pewnego czasu na naukę, szczególnie przy migracji do wersji 9, ale daje duże możliwości w zakresie personalizacji i skalowania projektów.

 

Migracja do Fluent UI: kluczowe kroki i praktyczne wskazówki

Migracja do Fluent UI – zwłaszcza z wersji 8 do 9 – wymaga kilku kroków:

  1. Inwentaryzacja komponentów – sprawdź, które elementy aplikacji wymagają zamiany lub dostosowania.
  2. Konfiguracja FluentProvider – centralny punkt zarządzania themingiem i tokenami.
  3. Stopniowe wdrażanie nowych komponentów – z użyciem migration shims lub poprzez przepisywanie kodu bezpośrednio na v9.
  4. Testowanie dostępności – Fluent UI przykłada dużą wagę do ARIA i focus management, więc warto przeprowadzić testy wcześnie.
  5. Integracja z istniejącym kodem – np. w Angularze czy Vue najlepiej korzystać z wersji Web Components.

 

Dzięki tym krokom migracja jest bardziej przewidywalna i pozwala uniknąć typowych błędów.

FAQ

Najczęstsze pytania

  • To otwarty system projektowy i zestaw bibliotek komponentów opracowany przez Microsoft, umożliwiający tworzenie spójnych, dostępnych i atrakcyjnych interfejsów użytkownika. Korzysta z zasad Fluent Design System i jest rozwijany jako projekt open-source (MIT) na GitHubie, co daje deweloperom możliwość współtworzenia jego rozwoju.
  • Kluczowe elementy to komponenty, ikony i stylizacje. Komponenty to predefiniowane elementy interfejsu, jak przyciski, pola tekstowe, listy, menu czy okna dialogowe. Ikony to skalowalne symbole spójne z designem Microsoftu, a stylizacje opierają się na design tokens — semantycznych zmiennych (kolory, odstępy, typografia), które ułatwiają tematyzację, np. tryb jasny i ciemny.
  • Ekosystem obejmuje @fluentui/react (v9) — najnowszą wersję komponentów dla Reacta, @fluentui/web-components działające w dowolnym frameworku (np. Angular, Vue), Fluent UI React Native dla aplikacji mobilnych oraz wersje dla platform natywnych (Android, iOS, macOS, Windows), a także eksperymentalne integracje jak Fluent UI Blazor.
  • Na tle konkurencji wyróżnia się naciskiem na spójność z ekosystemem Microsoftu, silnym wsparciem dla dostępności, rozbudowanym systemem design tokens i wieloplatformowością. Może wymagać czasu na naukę, szczególnie przy migracji do wersji 9, ale daje duże możliwości personalizacji i skalowania projektów.
  • Kluczowe kroki to inwentaryzacja komponentów wymagających zamiany, konfiguracja FluentProvider jako centralnego punktu zarządzania themingiem i tokenami, stopniowe wdrażanie nowych komponentów z użyciem migration shims lub przepisywania kodu, wczesne testowanie dostępności (ARIA, focus management) oraz integracja z istniejącym kodem — w Angularze czy Vue najlepiej przez Web Components.

Blog

Powiązane artykuły

Czytaj więcej
Front-end

Crystallize jako headless commerce - kiedy warto go wybrać?

Crystallize to norweska platforma headless commerce, która łączy zarządzanie danymi produktowymi, treści i sprzedaż w jednym systemie. Pokazujemy cztery sygnały, że pasuje do Twojej firmy, trzy sytuacje, w których lepiej wybrać coś innego, i jak policzyć jej koszt, zanim przyjdzie pierwszy rachunek za użycie.

Tomasz Kozon
10 paź 2026
Front-end

Centra - headless e-commerce dla marek premium i globalnych

Centra to szwedzka platforma headless e-commerce dla marek modowych i lifestyle'owych, które sprzedają na wielu rynkach i jednocześnie prowadzą hurt. Na przykładzie marki, która przerosła swój sklep, pokazujemy, co Centra załatwia, czego nie zrobi za firmę i kiedy lepiej wybrać Shopify Plus lub platformę open source.

Tomasz Kozon
09 paź 2026
Front-end

Lynx - nowa alternatywa dla React Native?

Lynx to otwartoźródłowy framework od ByteDance, na którym działają fragmenty TikToka. Wyjaśniamy, czym różni się od React Native, dlaczego jest silnikiem do osadzania, a nie gotowym zestawem do budowy aplikacji, i w jakich trzech sytuacjach ma sens, a w jakich nie.

Tomasz Kozon
24 wrz 2026